Django Kurulum Aşamaları

Django Kurulum Aşamaları

Django kullanabilmemiz için bilgisayarımızda öncelikle Python kurulu olması gerekmektedir. Python kurmak içinde http://python.org/ sitesinden ilgili versiyonu bilgisayarımıza indirip kurabiliriz. python’ın resmi sitesinde kullandığımız işletim sistemine göre versiyonlar mevcut hangi versiyon uygunsa bilgisayarımıza kuruyoruz.

Django projesini oluşturmak ve yönetmek için komut ekranını kullanmamız gerekmektedir. Masaüstüne veya sizin belirlediğiniz bir dizine projemizin klasörünü oluşturuyoruz. Örnek olarak bir blog sitesi oluşturacağımız için masaüstüne blog adında bir klasör oluşturuyoruz. Sonra komut istemini çalıştırıyoruz.

Windows Kurulum :

masaüstünde iken windows + R

CMD yazıp tamam butonuna tıklıyoruz.

Komut istemi sayfamız açılmıştır, imlecin yanıp söndüğü alanın sol tarafına bakarak hangi dizin de olduğunmuzu anlaya biliriz. Burada örnek olarak bir kaç komut göstereceğim öncelikle dizinde ki dosyaları listelemek için dir komutuonu giriyoruz, ve karşımıza bulunduğu dizinde ki dosyaları listeliyor, bizim pnrojemiz masaüstündeydi o yüzden komut ekranında masaüstü dizinie geçmemiz gerekmektedir, bunun için şu komutları çalıştırıyoruz.

cd Desktop enter e baştığımızda komut istemi sayfasında masaüstü dizinine geçmiş oluyoruz, 1 dizin geri gelmek ,için ise cd .. yazdığımızda 1 dizin gerei gitmiş oluyoruz. bakınız;

Şimdi projemizin dizinine geçiyoruz, komut istemi ekranındayken cd Desktop/blog enter dediğimizde artık projemizin dizinindeyiz.

Şimdi bu klasöre django yüklemeden önce virtualenv yani sanal python ortamı yükleyeceğiz, bunun ne olduğunu birazdan anlatacağım, komut dizinine pip install virtualenv “pip” python ile gelen bir paket yöneticisidir, projemize paket yükleyeceğimiz zaman pip paket yükleyicisini sık sık kullanacağız.

Paket yükleyeceğimiz zaman internete bağlı olmamız gerekmektedir buna dikkat etmeliyiz, komutumuzu yazdıktan sonra enter a basıp virtualenv paketini yükleyelim.

Paketimizi yükledikten sonra bu paket ile projemizin sanal pyhton ortamını kuralım komut satına virtualenv “ortam adı” yazalım ben kısaca virtualenv venv yazıyorum siz istediğinizi yazabilirsiniz.

Sanal ortamı kurduktan sonra dosyamızın içini açıp baktığımızda python dosyalarının olduğunu görüyoruz. Şimdi sanal ortamı komut satırından aktif etmemiz gerekiyor bunun için komut dizinindeyken venv\Scripts\activate ve enter komut satırının en başında sanal ortamın adını görüyorsanız işlem başarılıdır. 

Bağlantıyı kapatmak için deactivate yazabilirsiniz.

GNU/Linux Kurulum :

Ben bu projede Gnu/Linux dağıtı mı olan ubuntu kullanacağım.

Linux sistemlerinde python genelde yüklü olarak gelmektedir, yüklü olup olmadığını anlamak için terminal ekranından python -V komutunu yazarak kontrol edebiliriz. Piyasada yaygın olarak python’ın 2 adet farklı versiyonu kullanılmaktadır, bunlardan birincisi 2.x versiyonu, ikincisi ise 3.x versiyonu biz yinede güncel versiyonu yüklemek istersek terminal komut satırına debian dağıtımlı sistemlerde sudo apt-get install python3.x yazarak yükleye biliriz. Python yükledikten sonra paket yükleyicisi olan pip paketini yükleyelim, terminal komut satırına sudo apt-get install python3-pip yazarak enter’a basıyoruz ve yükleme tamamlanıyor.

Django projesini oluşturmak ve yönetmek için terminal komut ekranını kullanmamız gerekmektedir. Masaüstüne veya sizin belirlediğiniz bir dizine projemizin klasörünü oluşturuyoruz. Örnek olarak bir blog sitesi oluşturacağımız için masaüstüne blog adında bir klasör oluşturduk ve terminal ekranından projemizin dizinine gideceğiz.

Öncelikle terminali açarak bir kaç komuta bakacağız, pwd komutu hangi dizinde olduğumuzu gösteriyor, ls komutu yazarak bulunduğumuz dizindeki dosyaları gösteriyor. Geçmek istediğimiz dizine cd “geçmek istediğimiz dizin” cd Desktop yazarak dektop dizinine yani masaüstüne geçiyoruz, geri bir önceki dizine geçmek istersek cd .. yazdığımızda bir önceki dizine geçişi sağlıyoruz.

Şimdi projemize geri dönüyoruz ve ilk olarak virtualenv yani sanal ortam kuruyoruz. virtualenv paketini kurmak için terminal komut satırına pip3 install virtualenv yazıyoruz ve paketi yüklüyoruz. Pip paket yükleyicisi ve bu paketi sık sık kullanacağız.Bu paketi yükledikten sonra projemize sanal ortamı kuracağız Terminal komut satırına virtualenv venv yazıyoruz. Ben venv yazıyorum siz istediğiniz ismi verebilirsiniz. Proje dosyamızı açtığımızda sanal ortam ile kurduğumuz python dosyalarınız yüklensdiğini görebiliriz.

Şimdi bu sanal ortamı terminal komut satırından aktif etmemiz gerekiyor. Django ile ilgili yapacağımız bütün işlemlerde bu sanal ortamın aktif olması gerekiyor. Bununiiçin terminal komut satırına source venv/bin/activate yazıyoruz ve sonta komus satırının başında oluşturduğumuz sanal ortamın adını görüyorsanız başarılı bir şekilde sanal ortamı aktif etmiş bulunuyoruz. Bağlantıyı kapatmak için deactivate yazarak kapata biliyoruz.

Kaynak :

Bu eğitim boyunca yararlanacağım kaynak Barış Aslan‘ın youtube de hazırlamış olduğu Django ile Web Programlama eğitim serisi olacak.